Dlaczego Twój wentylator do komputera nie działa? Powodów jest kilka.

Jeżeli Twój wentylator do komputera przestał działać, przyczyn tego problemu może być bardzo wiele. Najważniejszym aspektem jest prawidłowa diagnoza – inaczej wygląda naprawa w sytuacji, gdy komputer jeszcze przed chwilą działał, a inaczej, gdy zatrzymanie się nastąpiło zaraz po montażu nowych części. Zastanówmy się na kilkoma najczęściej spotykanymi przyczynami usterek wentylatora.

Wentylator nie uruchamia się zaraz po montażu (złożeniu) komputera

Każdy lubi zapach dopiero co złożonego komputera, a wiele osób szczególnie uwielbia montować poszczególne części samemu. To wspaniała frajda, jednak ryzyko występujące przy nieodpowiednim złożeniu jest naprawdę spore. Jednym z efektów nieprawidłowo wykonanej pracy może być to, że wentylator do komputera nie działa lub działa nieprawidłowo – kręci się przez chwilę lub w ogóle.

Generalnie w nowych komputerach bardzo trudno jest wpiąć wentylator do nieodpowiedniego gniazda (producenci płyt głównych oraz wentylatorów dbają o to, żeby wtyczka oraz gniazdo pasowały do siebie niczym puzzle), jednak istnieje kilka punktów, na które szczególnie trzeba zawsze zwracać uwagę podczas konstruowania swojego własnego peceta. Pierwszym z nich jest zwracanie uwagi na pozycję gniazdka – kostka kabla zasilającego typu Molex wygląda jak trapez, jednak przy nieuwadze i odpowiednio dużej sile jest niewielka szansa na pechowe włożenie wtyczki zasilającej wentylator ,,na odwrót” (pomylenie plusów z minusami). W takim wypadku wystarczy włożyć wtyczkę w odwrotnej pozycji – ze względu na zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i przeciwzwarciowe nic nie powinno się stać elektronice.

Warto pamiętać także o tym, że niektóre gniazda na płycie głównej posiadają 4 piny, a wtyczki wentylatorów mogą mieć 3 piny. Odwrotna sytuacja (wentylator – 4 piny, płyta główna – 3 piny) również jest możliwa. W przypadku pierwszej, jak i drugiej sytuacji wciąż możliwe jest zamontowanie wentylatora. Należy wtedy podpiąć wtyczkę wyłącznie do pinów określonych przez producenta płyty głównej. Należy oczywiście sprawdzić, czy producent w ogóle dopuszcza takie operacje – zdecydowana większość tak, jednak ostatecznie to właśnie ta sytuacja może być powodem, dla którego nasz wentylator do komputera nie działa.

Wentylator nie uruchamia się

Jeżeli wentylator do komputera zacina się, powodem może być inny podzespół

Wentylator uruchamiający się wyłącznie na chwilę, a następnie wyłączający się razem z komputerem może oznaczać poważniejszą usterkę związaną z płytą główną, pamięcią ram lub przede wszystkim z zasilaczem. Niedziałający wentylator będzie więc zaledwie efektem ubocznym czegoś poważniejszego. Zalecamy zmianę konfiguracji (zasilacz, RAM lub karta graficzna) na ostatnią działającą, aby zweryfikować ostatecznego winowajcę problemu.

Wentylator może być… półpasywny

Najdroższy wentylator do komputera to tak zwany wentylator pół-pasywny. W przypadku komputera o dużej obudowie, zimowej pory roku lub po prostu dużej ilości innych wentylatorów, może się okazać, że wentylator ten… w ogóle nie musi działać. Komputery składane przez firmę lub sklep mogą taki wentylator umieścić w naszej konfiguracji bez informowania nas o tym, zwłaszcza w przypadku słabej dostępności części. 

Wentylator do komputera głośny lub cichy? Kurz to zazwyczaj główna przyczyna problemów

Jeżeli twój wentylator do komputera jest zbyt głośny lub zbyt cichy (pomimo nagrzewającego się kadłuba obudowy), być może przyczyną jest zalegający wewnątrz urządzenia kurz. Jeżeli czujesz się na siłach, a komputer jest po gwarancji (zwłaszcza stacjonarny, dalece łatwiejszy do rozkręcania), polecamy samodzielne spróbowanie tej czynności. Jeżeli nie, konieczne będzie oddanie laptopa do serwisu. Po naszym dostaniu się do środka obudowy, kurz powinien być widoczny już z daleka – w końcu zaburzenia pracy wentylatora nie biorą się od pojedynczych drobinek, a od sklejonej, zalegającej masy. Najlepiej będzie kurzu pozbyć się za pomocą sprężonego powietrza (dostępny w sklepach RTV/AGD za kilka złotych), w ostateczności kompresorem lub szczoteczką do zębów czy pędzlem – ostatnie dwa przedmioty muszą być nowe, czyste.

Jeżeli żadna z wymienionych metod nie przyniosła pożądanego rezultatu, konieczne jest udanie się do serwisu, który przy użyciu profesjonalnych narzędzi w kilka minut dokona odpowiedniej diagnozy.

Co zrobić, gdy wyłamią się zawiasy w laptopie?

Przypadkowo wyłamałeś zawiasy w swoim laptopie i nie masz pojęcia co z tym zrobić? Cóż, wyłamane zawiasy to dość popularny problem, z którym niełatwo jest się uporać. Jeśli zatem borykasz się obecnie z tą sytuacją i zastanawiasz się, co możesz zrobić, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Otóż specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty powstał ten krótki tekst, z którego dowiesz się co robić, gdy masz wyłamane zawiasy w laptopie. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem, zachęcamy do dalszej lektury.

Laptop zawiasy – jak sobie z nimi radzić?Wpisując w wyszukiwarkę frazę zawiasy laptop, pierwsze co pokaże się Twoim oczom to firmy oferujące naprawę lub wymianę zawiasów w laptopach. Oddanie sprzętu w ręce profesjonalisty jest z pewnością dobrym pomysłem, jednak czy istnieje możliwość samodzielnej naprawy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dlaczego? Ponieważ to czy dasz rade samodzielnie naprawić swojego laptopa, zależy od czynników takich jak:

– stan laptopa,

– poziom uszkodzenia zawiasów,

– model oraz generacja Twojego sprzętu.

Warto również zaznaczyć, że niemałe znaczenie mają także Twoje umiejętności oraz wiedza na temat urządzeń tego typu.

Dlaczego zawiasy się wyłamują lub pękają?Choć początkowo może wydawać się, że przyczyną uszkodzonych zawiasów w laptopie jest nieodpowiednie dbanie o tego typu sprzęt, już na wstępie należy jasno podkreślić, że nie jest to jedyny powód, dla którego zawiasy w laptopie pękają lub też wyłamują się. Od czego zatem zależy ich trwałość? Faktem jest, że w znacznej większości przypadków zawiasy psują się pod wpływem nieodpowiedniego zamykania oraz otwierania klapy. Zbyt agresywne ruchy oraz nacisk wywierany na laptop może mieć bardzo negatywne skutki. Wyrwane zawiasy to tylko jeden z wielu problemów, jakie mogą Cię czekać przy długotrwałym korzystaniu z laptopa w nieodpowiedni sposób. Niestety, nawet jeśli starasz się na bieżąco dbać oraz serwisować swoje urządzenie, nie ma gwarancji na to, że zawiasy nie ulegną zniszczeniu w wyniku wypadku. Warto wiedzieć, że zawiasy w urządzeniach elektronicznych mogą również potrzebować wymiany ze względu na swój staż pracy. Co to znaczy? Z pewnością niejednokrotnie spotkałeś się z sytuacją, w której musiałeś nasmarować lub całkowicie wymienić zawiasy w drzwiach, szafkach lub lodówce. W przypadku wyżej wymienionych przedmiotów o złym stanie zawiasów najczęściej informowały specyficzne dźwięki. Laptopy działają na podobnej zasadzie. Choć skrzypienie zawiasów w urządzeniach elektronicznych zdarza się stosunkowo rzadko (ale nie nigdy!), to różnica w ich pracy jest zauważalna. Zawiasy należy wymienić (lub naprawić) już przy pierwszych oznakach nieprawidłowego działania.

Problemy współistniejąceChoć sam fakt wyłamanych zawiasów jest wystarczająco uciążliwy, częstym przypadkiem są tak zwane problemy współistniejące, które towarzyszą wyłamanym zawiasom. Do najczęstszych uszkodzeń tego typu należy oczywiście pęknięta obudowa (zwłaszcza w okolicach ekranu). Dobrą wiadomością jest fakt, że pękniętą lub też nadpękniętą obudowę można w łatwy sposób skleić. Jeśli ramka od Twojego laptopa jest jedynie delikatnie nadpęknięta, możesz naprawić ją sam bez konieczności wychodzenia z domu. Jeśli jednak zauważyłeś charakterystyczne odpryski oraz ubytki w obudowie jedynym słusznym rozwiązaniem może okazać się wizyta w profesjonalnym serwisie.

Dlaczego wraz z zawiasami pękają inne części laptopa?Podczas uszkodzenia zawiasu klapa od laptopa nie otrzymuje odpowiedniego podparcia oraz stabilizacji, przez co gwałtownie opada na klawiaturę. Między innymi właśnie gwałtowny upadek jest powodem, dla którego wraz z zawiasami psują się również inne elementy laptopa. Innym istotnym powodem może okazać się nieodpowiednie nachylenie ekranu lub źle zamontowane zawiasy.

Klejenie urwanych zawiasówJeśli uszkodzenie zawiasów w laptopie nie jest duże, możesz skleić je specjalistycznym klejem, który dostaniesz w każdym sklepie z urządzeniami RTV oraz AGD. Pamiętaj jednak, że jest to rozwiązanie chwilowe, a Twój problem powróci. Urwane zawiasy w laptopie powinny być wymienione. W tym celu najlepiej jest zaopatrzyć się w dobrej jakości zawiasy przeznaczone do Twojego modelu laptopa oraz specjalistyczny sprzęt taki jak na przykład chusteczki do urządzeń elektronicznych. Warto wiedzieć, że wyłamane zawiasy często wiążą się również z pęknięciami obudowy lub nawet ekranu. W takiej sytuacji oddanie swojego laptopa do serwisu jest koniecznością.

Laptop sam się wyłącza – co zrobić?

Laptop to także komputer osobisty, ale dzięki swojej przenośności jego użytkowanie jest znacznie wygodniejsze. W końcu to urządzenie komputerowe nie jest podłączone do stałego źródła zasilania, a to pozwala korzystać ze sprzętu w dowolnym, dogodnym miejscu. W takim przypadku żywotność baterii może wynosić od 3 do 5 godzin bez ładowania. Dlaczego laptop sam się wyłącza i jak poważnym zdarzeniem może to być? Kwestie te rozważymy w dzisiejszym artykule bardziej szczegółowo. Zapraszamy.

Dlaczego laptop sam się wyłącza?

Przegrzanie

Komputer sam się wyłącza po jakimś czasie? Najczęściej sprzęt komputerowy może wyłączyć się z powodu przegrzania. Faktem jest, że każdy komputer posiada wentylatory, które powinny chłodzić całe urządzenie. Jeśli wentylator zakurzy się lub co gorsza, nagromadzi się w nim bardzo wiele brudu, temperatura laptopa może wzrosnąć, a on sam może się wyłączyć.

Jeśli temperatura jest głównym wrogiem laptopa, w takim przypadku należy przestać pracować na laptopie w miejscach, które nie pozwalają na cyrkulację powietrza. Umieszczanie go na kocu lub dowolnej tkaninie doprowadzi do powolnego nagrzewania się podczas pracy, a gdy temperatura osiągnie krytyczną normę, odpowiedni wyłączy się, aby wyeliminować awarię systemu.

Obecność wirusów

Dlaczego laptop sam się wyłącza, gdy cały sprzęt nie posiada dostrzegalnej przyczyny uszkodzenia? Niezalany laptop, nieuszkodzony mechanicznie, z najnowszymi sterownikami i systemem wyłącza się co jakiś czas – często świadczy to o obecności wszelkich malware, wirusów, czy też złośliwego oprogramowania. W związku z tym należy sprawdzić laptop za pomocą programu antywirusowego. Jeśli nie posiadasz takiego na laptopie, należy go niezwłocznie zainstalować.

Programy antywirusowe można pobrać bezpośrednio z Internetu, ale ważne jest, aby były to oficjalne strony. Jeśli nie możesz go pobrać, ponieważ laptop często się wyłącza, zaleca się skontaktowanie ze znajomym informatykiem lub centrum serwisowym i zainstalowanie programu antywirusowego za pomocą dysku flash USB, lub innego dysku wymiennego.

Przestarzałe lub błędne sterowniki

Laptop sam się wyłącza na Windows 10 lub starszych systemach operacyjnych? Problemem mogą być sterowniki. Jeśli laptop posiada przestarzałe lub niezałatane sterowniki, może to być wina stojąca za wyłączającym się komputerem. Żeby dowiedzieć się, czy występują problemy tego rodzaju, należy sprawdzić aktualność sterowników za pomocą „Menadżera Urządzeń” lub opcji „Windows Update”. Można użyć także specjalnych programów, które pomogą sprawdzić sterowniki pod kątem wydajności i, jeśli to konieczne, je zaktualizować. Jeśli laptop sam się wyłącza, zaktualizowane sterowników może naprawić problem w ciągu kilkunastu minut.

Zepsuta bateria

Jeśli twój zalany laptop funkcjonował przez długi czas bez przeszkód, aż do momentu nagłych zgaśnięć systemu, może to świadczyć o problemie z baterią. Problem ten jednak zdarza się także, gdy laptop nie uległ zalaniu. Zasilacz może pracować w standardowym trybie przez około 2 do 4 lat od momentu rozpoczęcia użytkowania, po tym okresie jego żywotność powoli zaczyna spadać.

Jeśli to konieczne, należy zakupić nowy zasilacz, gdyż naprawa jest niepraktyczna i wysoka w kosztach. W przypadku uszkodzenia przewodu lub złącza w ładowarce również mogą wystąpić przerwy w zasilaniu urządzenia przenośnego. W związku tym nie wolno lekceważyć takiej sytuacji, ponieważ bateria z biegiem czasu może przestać kompletnie działać. Co więcej, jeśli jest to zalany laptop, jak najszybsze udanie się do centrum serwisowego lub dokładne, samodzielne wysuszenie całego urządzenia, rozbierając je na części, może uratować nie tylko baterię, ale i całego laptopa.

Uszkodzenia mechaniczne laptopa

Jeśli laptop sam się wyłącza bez przegrzania, to w takim przypadku przyczyną mogą być uszkodzenia mechaniczne. Na przykład:

  • Przegrzanie karty graficznej lub procesora, które występują z powodu problemów z oprogramowaniem;
  • Jeśli komputer został nawet jednokrotnie upuszczony lub uderzony o twardą powierzchnię, wpłynie to na możliwość jego samoistnego wyłączenia;
  • Często zdarza się, że laptop sam się wyłącza, ze względu na mechaniczne uszkodzenie płyty głównej lub dysku twardego;
  • Jeśli przy urządzeniu wylane zostały napoje, mogło to doprowadzić do zalania sprzętu. Zalany laptop może działać przez długi czas bezproblemowo, aż do momentu zachodzących w jego wnętrzu zwarć, uszkadzających delikatną strukturę urządzenia. Płyta główna może ulec poważnym uszkodzeniom, jeśli przypadkowo wylany w niewielkiej ilości płyn dostanie się do wnętrza laptopa;
  • Ostatnią przyczyną może być również awaria systemu zasilania. Może to być brak kontaktu wtyczki lub usterka w gnieździe ładowarki.

Co zrobić, jeśli laptop samoistnie się wyłącza?

Jeśli laptop wyłącza się spontanicznie, bez żadnego wyraźnego sygnału, należy sprawdzić obecność złośliwych programów zainstalowanych w systemie. Oczyszczenie laptopa za pomocą specjalnych programów, czy przywrócenie systemu do punktu, w którym nie było żadnych problemów z urządzeniem, może uratować sprzęt i system.

Podsumowując, jeśli problemy z wyłączającym się laptopem są nie do rozwiązania, należy skierować się do centrum serwisowego, aby nie tylko ustalić prawdziwy powód stojący za wyłączającym się laptopem, ale także naprawić inne, współistniejące problemy. W końcu przenośny sprzęt elektroniczny to nie „kawałek stali” wypchany różnymi chipami i płytami. Taki sprzęt to złożona konstrukcja, a z powodu nieznajomości wszystkich niuansów osoba, która nie rozumie struktury takiego urządzenia, może tylko pogorszyć sytuację. W związku z tym konsekwencje mogą być tragiczne i nie podlegać korekcie.

Laptop sam się wyłącza – co zrobić?

Laptop to także komputer osobisty, ale dzięki swojej przenośności…

Czarny ekran w laptopie – jak to naprawić?

Jeśli ku twoim oczom ukazuje się czarny ekran w laptopie pomimo…

Jak przyśpieszyć komputer? Klonowanie dysku – 3 powody, dla których warto to zrobić

Nieoczekiwana awaria dysku może zniweczyć naszą ciężką,…

Dlaczego Twój wentylator do komputera nie działa? Powodów jest kilka.

Jeżeli Twój wentylator do komputera przestał działać, przyczyn…

Co zrobić, gdy wyłamią się zawiasy w laptopie?

Przypadkowo wyłamałeś zawiasy w swoim laptopie i nie masz…

Laptop sam się wyłącza – co zrobić?

Laptop to także komputer osobisty, ale dzięki swojej przenośności…