
Laptop sam się wyłącza – co zrobić?
Laptop to także komputer osobisty, ale dzięki swojej przenośności…

Czarny ekran w laptopie – jak to naprawić?
Jeśli ku twoim oczom ukazuje się czarny ekran w laptopie pomimo…

Jak przyśpieszyć komputer? Klonowanie dysku – 3 powody, dla których warto to zrobić
Nieoczekiwana awaria dysku może zniweczyć naszą ciężką,…

Dlaczego Twój wentylator do komputera nie działa? Powodów jest kilka.
Jeżeli Twój wentylator do komputera przestał działać, przyczyn…

Co zrobić, gdy wyłamią się zawiasy w laptopie?
Przypadkowo wyłamałeś zawiasy w swoim laptopie i nie masz…

Laptop sam się wyłącza – co zrobić?
Laptop to także komputer osobisty, ale dzięki swojej przenośności…



Laptop sam się wyłącza – co zrobić?
/w Blog, system, uszkodzenia mechaniczne /Autor adminLaptop to także komputer osobisty, ale dzięki swojej przenośności jego użytkowanie jest znacznie wygodniejsze. W końcu to urządzenie komputerowe nie jest podłączone do stałego źródła zasilania, a to pozwala korzystać ze sprzętu w dowolnym, dogodnym miejscu. W takim przypadku żywotność baterii może wynosić od 3 do 5 godzin bez ładowania. Dlaczego laptop sam się wyłącza i jak poważnym zdarzeniem może to być? Kwestie te rozważymy w dzisiejszym artykule bardziej szczegółowo. Zapraszamy.
Dlaczego laptop sam się wyłącza?
Przegrzanie
Komputer sam się wyłącza po jakimś czasie? Najczęściej sprzęt komputerowy może wyłączyć się z powodu przegrzania. Faktem jest, że każdy komputer posiada wentylatory, które powinny chłodzić całe urządzenie. Jeśli wentylator zakurzy się lub co gorsza, nagromadzi się w nim bardzo wiele brudu, temperatura laptopa może wzrosnąć, a on sam może się wyłączyć.
Jeśli temperatura jest głównym wrogiem laptopa, w takim przypadku należy przestać pracować na laptopie w miejscach, które nie pozwalają na cyrkulację powietrza. Umieszczanie go na kocu lub dowolnej tkaninie doprowadzi do powolnego nagrzewania się podczas pracy, a gdy temperatura osiągnie krytyczną normę, odpowiedni wyłączy się, aby wyeliminować awarię systemu.
Obecność wirusów
Dlaczego laptop sam się wyłącza, gdy cały sprzęt nie posiada dostrzegalnej przyczyny uszkodzenia? Niezalany laptop, nieuszkodzony mechanicznie, z najnowszymi sterownikami i systemem wyłącza się co jakiś czas – często świadczy to o obecności wszelkich malware, wirusów, czy też złośliwego oprogramowania. W związku z tym należy sprawdzić laptop za pomocą programu antywirusowego. Jeśli nie posiadasz takiego na laptopie, należy go niezwłocznie zainstalować.
Programy antywirusowe można pobrać bezpośrednio z Internetu, ale ważne jest, aby były to oficjalne strony. Jeśli nie możesz go pobrać, ponieważ laptop często się wyłącza, zaleca się skontaktowanie ze znajomym informatykiem lub centrum serwisowym i zainstalowanie programu antywirusowego za pomocą dysku flash USB, lub innego dysku wymiennego.
Przestarzałe lub błędne sterowniki
Laptop sam się wyłącza na Windows 10 lub starszych systemach operacyjnych? Problemem mogą być sterowniki. Jeśli laptop posiada przestarzałe lub niezałatane sterowniki, może to być wina stojąca za wyłączającym się komputerem. Żeby dowiedzieć się, czy występują problemy tego rodzaju, należy sprawdzić aktualność sterowników za pomocą „Menadżera Urządzeń” lub opcji „Windows Update”. Można użyć także specjalnych programów, które pomogą sprawdzić sterowniki pod kątem wydajności i, jeśli to konieczne, je zaktualizować. Jeśli laptop sam się wyłącza, zaktualizowane sterowników może naprawić problem w ciągu kilkunastu minut.
Zepsuta bateria
Jeśli twój zalany laptop funkcjonował przez długi czas bez przeszkód, aż do momentu nagłych zgaśnięć systemu, może to świadczyć o problemie z baterią. Problem ten jednak zdarza się także, gdy laptop nie uległ zalaniu. Zasilacz może pracować w standardowym trybie przez około 2 do 4 lat od momentu rozpoczęcia użytkowania, po tym okresie jego żywotność powoli zaczyna spadać.
Jeśli to konieczne, należy zakupić nowy zasilacz, gdyż naprawa jest niepraktyczna i wysoka w kosztach. W przypadku uszkodzenia przewodu lub złącza w ładowarce również mogą wystąpić przerwy w zasilaniu urządzenia przenośnego. W związku tym nie wolno lekceważyć takiej sytuacji, ponieważ bateria z biegiem czasu może przestać kompletnie działać. Co więcej, jeśli jest to zalany laptop, jak najszybsze udanie się do centrum serwisowego lub dokładne, samodzielne wysuszenie całego urządzenia, rozbierając je na części, może uratować nie tylko baterię, ale i całego laptopa.
Uszkodzenia mechaniczne laptopa
Jeśli laptop sam się wyłącza bez przegrzania, to w takim przypadku przyczyną mogą być uszkodzenia mechaniczne. Na przykład:
Co zrobić, jeśli laptop samoistnie się wyłącza?
Jeśli laptop wyłącza się spontanicznie, bez żadnego wyraźnego sygnału, należy sprawdzić obecność złośliwych programów zainstalowanych w systemie. Oczyszczenie laptopa za pomocą specjalnych programów, czy przywrócenie systemu do punktu, w którym nie było żadnych problemów z urządzeniem, może uratować sprzęt i system.
Podsumowując, jeśli problemy z wyłączającym się laptopem są nie do rozwiązania, należy skierować się do centrum serwisowego, aby nie tylko ustalić prawdziwy powód stojący za wyłączającym się laptopem, ale także naprawić inne, współistniejące problemy. W końcu przenośny sprzęt elektroniczny to nie „kawałek stali” wypchany różnymi chipami i płytami. Taki sprzęt to złożona konstrukcja, a z powodu nieznajomości wszystkich niuansów osoba, która nie rozumie struktury takiego urządzenia, może tylko pogorszyć sytuację. W związku z tym konsekwencje mogą być tragiczne i nie podlegać korekcie.
Czarny ekran w laptopie – jak to naprawić?
/w Blog, system, uszkodzenia mechaniczne /Autor adminJeśli ku twoim oczom ukazuje się czarny ekran w laptopie pomimo tego, iż jest włączony, może to wynikać z kilku powodów, które przedstawimy poniżej. Przeanalizujemy możliwe problemy związane z laptopem, które mogą powodować pojawienie się czarnego ekranu bez żadnego ostrzeżenia. Zapraszamy.
Dlaczego ekran laptopa jest czarny? Możliwe przyczyny
Fizyczne uszkodzenie ekranu podczas uruchamiania laptopa
Awaria monitora, karty graficznej, mostka, uszkodzenie przewodów – problemy z tymi częściami skomplikowanego urządzenia, jakim jest laptop, mogą być związane z pojawieniem się czarnego ekranu podczas włączania komputera. W takim przypadku należy osobno sprawdzić monitor i jednostkę systemową, aby dowiedzieć się, na czym dokładnie polega problem.
Jeśli sprawa związana jest z monitorem, zadanie jest bardzo uproszczone, wystarczy zanieść go do serwisu komputerowego. Jeśli jest to wina jednostki systemowej, a więc wszystkich podzespołów znajdujących się w laptopie – należy je wyczyścić. Czarny ekran może pojawić się przez nadmierne zebranie się kurzu we wnętrzu komputera.
Z kolei awaria mostka, części odpowiedzialnej za komunikację między podzespołami komputera wymaga natychmiastowej wizyty w serwisie. Bez dokonania naprawy tej części, chociażby za pomocą stacji lutowniczej ekran pozostanie niedziałający do momentu wymiany bądź naprawy zniszczonego mostka.
Możliwa awaria ustawień sprzętowych
Ten wariant może się przytrafić w momencie losowej awarii ustawień sprzętowych, która może dotknąć każdego. W takim przypadku konieczne jest wykonanie resetu komputera, bez ingerencji w system. Aby wykonać reset, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:
Następnie czarny ekran nie powinien pojawiać się po włączeniu laptopa. Niestety, to rozwiązanie problemu znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości bardzo rzadko. Najczęściej czarny ekran w laptopie spowodowany jest poważniejszymi uszkodzeniami lub problemami z komputerem na poziomie BIOS-u.
Konfiguracja ustawień BIOS
Problem może powstać w wyniku resetowania, zmiany systemu, flashowania BIOS-u. Należy zresetować w takim przypadku BIOS do ustawień fabrycznych. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.
Należy pamiętać, że ten sposób wymaga od nas działania w „ciemności”, nie widząc, co dzieje się na matrycy.
Czarny ekran Windows 10 i kursor myszki w systemie
System Windows 10 czarny ekran może wywołać poprzez powstanie awarii w systemowym pliku explorer.exe, który odpowiada za włączenie najważniejszych funkcji systemu na ekranie laptopa – pulpitu, paska narzędzi, menadżera plików. Ta awaria może być spowodowana wieloma różnymi przyczynami, na przykład: wirusami, nieudanymi aktualizacjami, czy zabawą rejestrem.
W takiej sytuacji pomocnym narzędziem może być przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych lub jego sformatowanie. Wciskając Shift 5 razy z rzędu, jesteśmy w stanie uruchomić kombinację Klawiszy Trwałych. Dzięki nim pojawi się okno, przez które możemy wpisać w pasku wyszukiwania odzyskiwanie > Otwórz > przywracanie systemu > dalej.
Następnie komputer uruchomi się ponownie, a system uruchomi się z jednoczesnym rozwiązywaniem problemu. Jeśli ta metoda brzmi nazbyt poważnie, dobrym krokiem będzie zwrócenie się do centrum serwisowego, w którym system lub laptop powinny zostać naprawione.
Czarny ekran z kursorem podczas uruchamiania
Podczas ładowania systemu wciskamy klawisz f8 przez około 10 sekund, następnie przechodzimy do wyboru rozruchu systemu, wybieramy pierwszą pozycję „rozwiązywanie problemów”. Po załadowaniu zauważymy okno „Opcje odzyskiwania systemu”. Klikamy dalej, po czym ukaże się nam dokonanie przywrócenia systemu. Wybieramy pierwszą pozycję, po której uruchomienie środowiska roboczego powinno zostać wykonane automatycznie.
Czarny ekran w laptopie – rozwiązania problemu
Po tych krokach wszystko powinno się ułożyć, a ekran powinien być znowu w pełni działający. Jeśli przedstawione powyżej opcje nie pomogły, próba uruchomienia systemu w trybie awaryjnym lub wysłanie laptopa do centrum serwisowego to korzystne rozwiązania problemu.
Jak przyśpieszyć komputer? Klonowanie dysku – 3 powody, dla których warto to zrobić
/w Blog, system /Autor adminNieoczekiwana awaria dysku może zniweczyć naszą ciężką, wielomiesięczną pracę na komputerze. Wiedzą coś o tym osoby pracujące zdalnie, a także studenci, dla których nieoczekiwana utrata danych z dysku mogłaby być czymś fatalnym. W dobie cyfrowych uwarunkowań musimy bardzo często działać na własną rękę, aby zabezpieczyć cenne dane na nośniku. Jednym ze sposobów na skuteczną ochronę plików jest utworzenie jego kopii. Można to zrobić poprzez klonowanie dysku twardego. Inną zaletą klonowania jest możliwość dokładnego i skutecznego przeniesienia danych na nowocześniejszy dysk, np. w kontekście unowocześniania i przyspieszania komputera. W niniejszym artykule wskazujemy, dlaczego wykonywanie kopii dysku jest pożyteczne. Tłumaczymy, w jaki sposób zrobić to najskuteczniej.
Pomysł na przyspieszenie systemu – klonowanie dysku systemowego
Jeśli nasz komputer uruchamia się kilka minut, a w czasie od kliknięcia przycisku POWER, do ujrzenia pulpitu jesteśmy w stanie zrobić herbatę, to z dużą dozą pewności winowajcą takiej sytuacji jest przestarzały dysk twardy. Dyski starego typu, czyli tzw. HDD są znakomitym bankiem danych, nie nadają się jednak współcześnie na bycie nośnikiem systemu. Znaczną przewagę nad nośnikami HDD mają szybkie dyski SSD, charakteryzujące się kilkusetprocentową różnicą prędkości zapisu i odczytu danych. Wymiana dysku na szybszy model (i niekoniecznie droższy, biorąc pod uwagę obecne ceny podzespołu) może się odbyć wraz z przeniesieniem danych z jednego nośnika, na drugi. Klonowanie dysku HDD, czyli dosłowne kopiowanie dysk na dysk SSD można przeprowadzić za pomocą dedykowanych programów komputerowych. Wyróżniamy poniżej niektóre darmowe aplikacje, umożliwiające klonowanie dysku HDD na SSD:
Programy różnią się funkcjonalnością. Niektóre z nich uruchomimy bezpośrednio z poziomu pulpitu (np. Macrium), inne wymagają włączenia BIOS-u (np. NCHC). Cel działania wszystkich wymienionych aplikacji jest ten sam: pomagają w zarządzaniu partycjami, usprawniają kopiowanie danych pomiędzy dyskami i umożliwiają klonowanie dysku. “Podmianka” starego nośnika na nowy, o charakterystyce półprzewodnikowej, poskutkuje znacznym przyspieszeniem systemu. Czas ładowania ekranu startowego powinien skrócić się kilkukrotnie. Poprawi się także szybkość wczytywania programów, gier, czy przeglądarki internetowej.
Klonowanie danych jako sposób na większe bezpieczeństwo informacji
W dobie dzisiejszych zagrożeń, związanych z możliwością utraty danych na różne sposoby, jesteśmy narażeni na nieoczekiwaną stratę plików, bez możliwości ich ponownego przywrócenia. To zaś skutkuje większym zainteresowaniem nowych rozwiązań, m.in. chmur internetowych, czy back-upami z poziomu Windowsa. Najszybszym i najsprawniejszym sposobem jest jednak klonowanie dysku na dysk SSD, bez konieczności logowania się na system chmur, czy wykupywania pakietu przestrzeni dyskowej. Systematyczne tworzenie kopii danych przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na wypadek nieoczekiwanych splotów wydarzeń. Najlepiej dokonywać tego przynajmniej raz na kilka miesięcy. Podstawowym odniesieniem będzie jednak częstotliwość zapisywania danych, ich zapisywana ilość w ciągu miesiąca oraz ich ważność. Dlaczego warto klonować nośnik?
Ekspresowa możliwość na przekazanie dużej ilości danych
Przypuśćmy, że chcemy przekazać komuś informacje, które znajdują się na naszym dysku. Może to być autorski program komputerowy, filmy z wesela w rozdzielczości 4K czy inny plik, ważący więcej niż kilkanaście gigabajtów. Wysyłanie takiego pliku mogłoby być problematyczne. Z kolei nasz jedyny pendrive ma 32 GB pojemności, przez co określone dane nie zmieszczą się na ten nośnik. Dysponujemy jednak dodatkowym dyskiem twardym, który może posłużyć nam jako przenośny nośnik danych. Klonowanie otwiera zatem wiele możliwości: od przyspieszenia systemu, przez zabezpieczenie danych, po możliwość łatwego dysponowania informacjami.