czyszczenie komputera warszawa wiatrak

Bezpieczne czyszczenie komputera z kurzu. Jak to zrobić?

Średnio raz na rok dobrze jest przeprowadzać konserwację komputera. Bez znaczenia, czy korzystamy z laptopa, czy na co dzień używamy wyłącznie peceta. Wentylatory, zamontowane w komputerze, podczas pracy sprzętu nieustannie tłoczą powietrze. Niewielkie drobiny osiadają na podzespołach wewnętrznych, przyczyniając się z czasem do pogorszenia ich wydajności. Temperatura komponentów zaczyna rosnąć, sprawność urządzenia spada, a my zastanawiamy się wówczas jak powinno wyglądać czyszczenie komputera z kurzu. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na przywrócenie urządzenia do pełni sprawności. Radzimy jak czyścić kurz z zakamarków i czy da się odratować zalany laptop.

Wiatrak wymagający czyszczenia

Porządkowanie wnętrza komputera osobistego PC. Czy jest trudne?

Większość prac konserwacyjnych jesteśmy w stanie wykonać sami, dysponując jedynie podstawowymi narzędziami. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, warto takie zadanie zlecić specjalistom. Mieszkańcy stolicy mogą skorzystać z firm i placówek, które m.in. pojawią się po wpisaniu frazy czyszczenie komputera z kurzu Warszawa. Analogiczną opcję mają mieszkańcy innych regionów Polski. My jednak, kierując się drygiem majsterkowicza, radzimy wykonać czyszczenie komputera samodzielnie. Do prac ręcznych przydadzą się:

  • śrubokręt do odkręcenia mocowań obudowy;
  • sucha szmatka, np. z włóknami mikro fibrowymi;
  • puszka ze sprężonym powietrzem;
  • profesjonalna pasta termoprzewodząca, o ile dawno nie wymienialiśmy jej na procesorze;
  • patyczki do uszu, ułatwiające czyszczenie niektórych komponentów;
  • opcjonalnie mała szczoteczka, np. do mycia zębów.

Prace porządkowe rozpoczynamy od organizacji miejsca pracy. Przyda się spory stolik i pudełeczko na mocowania obudowy. Odłączamy okablowanie komputera, wyłączamy zasilacz, przenosimy komputer na blat. Przystępujemy do rozkręcania obudowy peceta: zwykle jest ona zamocowana po dwóch stronach. Wykorzystując puszkę ze sprężonym powietrzem przystępujemy do czyszczenia układu chłodzenia. Warto pamiętać, aby dokładnie oczyścić powierzchnie wentylatorów z brudu – do tego celu możemy wykorzystać suchą szmatkę. Nie wolno używać mokrych ścierek, ani chusteczek nawilżanych. Mogą one bezpowrotnie uszkodzić nasz sprzęt.

Czyszczenie laptopa narzędzia

Czyszczenie komputera z kurzu to nie wszystko. Czasami należy “ochłodzić” procesor

Jeśli nasz procesor mocno się przegrzewa, powinniśmy wymienić pastę termoprzewodzącą. Demontujemy układ chłodzenia i ściągamy starą pastę za pomocą np. patyczka do czyszczenia uszu. Przecieramy powierzchnię procesora i nakładamy pastę, zgodnie z instrukcjami producenta. Po zakończeniu prac montujemy wszystkie części z powrotem, podłączamy komputer i sprawdzamy, czy wentylatory działają prawidłowo. Nie zapominajmy także “dmuchnąć” sprężonym powietrzem w klawiaturę, odchylając ją klawiszami w dół. Podobnie możemy postąpić z myszką, czy monitorem.

Domowe czyszczenie laptopa z kurzu

Obudowa laptopów posiada znacznie więcej mocowań, dlatego proces przygotowania laptopa do czyszczenia będzie bardziej czasochłonny. Powinniśmy dobrze rozplanować pracę, zwracając uwagę na kolejność demontażu poszczególnych części przenośnego sprzętu. W niektórych przypadkach może być to zbyt skomplikowane, dlatego osoby niedoświadczone powinny potrenować na uszkodzonych i nieużywanych laptopach. W zależności od modelu komputera przenośnego, montaż poszczególnych części będzie się od siebie diametralnie różnił. Naszym celem jest dostanie się do wentylatorów, aby przeprowadzić czyszczenie układu chłodzenia. Należy bardzo delikatnie rozmontowywać łączenia płyty głównej i innych komponentów, m.in. pamięci RAM, czy karty graficznej. Jeśli chcemy odjąć sobie nieco pracy, możemy przeczyścić tylko i wyłącznie klawiaturę laptopa, a także “mocno dmuchnąć” sprężonym powietrzem w stronę wentylatora. Należy dokonać tego pod kątem, aby przypadkowo nie upchać kołtunów kurzu wewnątrz obudowy.

Zalany laptop? Należy działać szybko i zdecydowanie

Woda nie jest sprzymierzeńcem sprzętów elektronicznych, dlatego ich “przetrwanie” będzie zależeć m.in. od ilości wody, która dostała się do wnętrza laptopa. W pierwszej kolejności, w razie wystąpienia takiej sytuacji, musimy odpiąć ładowarkę oraz wyjąć baterię, wysuwając ją z dolnej części laptopa. Zalany laptop należy położyć tak, aby mógł swobodnie wysuszyć się i pozbyć wody. Nie powinniśmy wciskać między klawisze papieru toaletowego, ani przecierać powierzchni chusteczkami – możemy niechcący wepchnąć wodę jeszcze głębiej. Komputer musi zostać w takiej pozycji, aby spokojnie mógł wyschnąć. Po dobie (a najlepiej dwóch), sprawdzamy, czy nasze urządzenie działa. Jeśli tak, to jesteśmy szczęściarzami i poprawnie wysuszyliśmy sprzęt. Niestety – zalany laptop może po niedługim czasie korodować, szczególnie na łączeniach przewodów.

  • Większa szansa na odratowanie laptopa występuje wówczas, gdy zalaliśmy go wodą. W przypadku dostania się do wnętrza soku, czy słodkiego napoju, nasze szanse maleją.
  • Nie powinniśmy intensywnie suszyć urządzenia, np. suszarką.
  • Pozostawmy laptopa “do góry nogami” na dobę. Po tym czasie sprawdźmy, czy się włącza.